Nesne »

Avrupa'da KDV var - ABD'de Sales tax

Avrupa'da üretim zincirine ait şirketler, tüketicinin devlete ödediği KDV'yi katma değerleriyle orantılı olarak hesaplıyor. ABD Sales tax ise tamamen tüketici satışını yapan şirket tarafından faturalandırılır. Sales tax devlete değil, yerel operatörlere ödenir.

Avrupa menşeli katma değer vergisi (KDV), ABD'de kullanılan Sales tax'den farklıdır. Ancak, her ikisi de tüketicinin ödediği vergilerdir, yani tüketim vergileridir. Katma değer vergisinin kullanımı, en önemli istisna ABD ve onun Sales tax'si olmak üzere tüm dünyada çok geniş bir alana yayılmıştır.

KDV sisteminde tüketici tarafından ödenen KDV, üretim zincirinde yer alan firmalar tarafından devlete ödenmektedir. Her şirket kendi katma değeri üzerinden devlete vergi öder veya öder.

KDV

Şirket, ürünlerinin üretimi için ürün ve hizmetleri örneğin 100€'ya satın almış ve ürünleri 300€'ya satmışsa, katma değer 200€'dur ve dolayısıyla ödenecek katma değer vergisi bu 200€ üzerinden hesaplanır.

ABD Sales tax'de ise ürünü tüketiciye satan şirket, vergiyi tam olarak tahsil eden kuruluşlara öder.

Sales tax

ABD Sales tax yerel bir vergidir. Sales tax bu nedenle federal hükümet tarafından değil, eyaletler, ilçeler, şehirler ve belediyeler gibi yerel aktörler ve her biri farklı vergi oranlarına sahip diğer yerel aktörler tarafından toplanır.

KDV ABD sistemine uymuyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir katma değer vergisi sisteminin getirilmesi, federal hükümetin vergiyi toplama sorumluluğunu üstlenmesini gerektirecektir ve bu, orada siyasi olarak pek mümkün değildir. Üretim zincirindeki şirketlerin farklı yerlerde bulunması nedeniyle mevcut yerel operatörlere doğrudan KDV getirilemez: farklı vergi oranlarının da kullanıldığı şehirler, belediyeler, eyaletler. Bir merak olarak, Maryland'in kendi yüzde hesaplamasına bile sahip olduğu belirtilmelidir!

Yeniden satış sertifikası sizi Sales tax'den muaf tutar

Bir şirket Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başka bir şirketten ürün veya hizmet satın aldığında bunları yeniden satmak için diğer şirkete yeniden satış sertifikası vermek zorundadır ve bu nedenle diğer şirket Sales tax ödemesinden muaftır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Sales tax tüm eyaletlerde kullanılmamaktadır. Bu tür eyaletler Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ve Oregon'u içerir.

Farklılıklar siyasi mücadeleleri tanımlar

Bu yazının başındaki resimlere bakıldığında katma değer vergisi Sales tax'den daha karmaşık bir sistem gibi görünüyor. Bununla birlikte, ürünler ve hizmetler için farklı vergi oranları, çoklu vergiler ve yeniden satış sertifikaları ile Amerika Birleşik Devletleri'nin güçlü yerel düzeyleri, sistemi daha karmaşık hale getirir. Avrupa KDV'si de basit değildir. Avrupa ülkelerinde farklı vergi oranları vardır, farklı ürünler için farklı vergi oranları uygulanır ve bazı ürünler ve operatörler KDV'den muaftır.

Zenginliğin dağılımı konusundaki siyasi mücadele hem Avrupa ve Amerika sistemleri arasında hem de kendi içlerinde görülebilir.

Yazar:

Arkikoodi

Kaynaklar ve ek bilgiler:

What is the difference between sales tax and VAT?
What is Use Tax?

Yayınlanan: 13.12.2022

Aynı etiketlere sahip en son makaleler:

Vergilendirme tarihi
Bugünün vergilerinin çoğu Antik Çağ'da zaten kullanılıyordu. Vergilendirme konusunda karar verme yetkisi otokratlardan parlamentolara taşınmış ve vergilendirme düzeyi yükselmiştir. Eskiden vergiler savaş çıkarmak için kullanılırken, bugün vergiler refah devletlerini sürdürmek için kullanılıyor.